NEW YORK’TA BİR İTALYAN

IMG01589-20120127-1653Pizza üzerine…
Her bir yemeğin ayrı bir hikayesi vardır Akdenizin sıcakkanlı ülkesi İtalya’da. Her şehrin adıyla özdeşleşmiş, ‘milanese’, ‘carbonara’ gibi bir sosu, bir spesiyal yemeği vardır. İtalyanların hikayesi olan baş yemeklerinden biri elbette ki pizzadır. Her ne kadar pizza günümüzde sahip olduğu ünü 1960’lı yılların Amerikan gençliğine borçlu olsa da, dünyanın ilk pizzacısı ‘Brandi’ 1780 yılında İtalya’nın mafyasıyla ünlü güney şehri Napoli’de açılmıştır. Margarita ile varoluşunu başlatan pizzaya sonrasında pek çok malzeme eşlik etmiştir.

Peki nedir bu pizza margaritanın hikayesi?
Bir italyan klasiği olan ‘pizza margarita’ adını Kral II. Vittorio Emmanuelle’nin karısı olan Kraliçe Margarita’dan alır. İtalyan Birliği ülke genelinde bir yarışma düzenler, aşçılar çeşit çeşit lezzetlerle süsledikleri hamurlarını yarıştırarak, jüri olan kraliyet ailesine sunarlar. Kraliçe üzerinde mozarella peyniri, domates ve yeşil biber bulunan ince büyük hamuru birinci seçer. Rivayete göre bu seçimin nedeni o dönemde İtalyan milliyetçiliğinin oldukça yaygın olması ve bu hamurun üzerindeki kırmızı, beyaz ve yeşil renklerin İtalyan bayrağını sembolize ettiği düşüncesiymiş. Sonrasında pizza olarak anılacak, kalın ve ince seçeneklerle sunulacak olan bu hamur dünyanın her yerinde kendini ispatlayacaktır. Gelin Napoli’deki dünyanın ilk pizzacısı Brandi’den New York’un ilk pizzacısı Patsy’e uzanalım.
Patsy’s eskiden bir İtalyan Mahallesi olan East Harlem’de 1933 yılında İtalyan bir aile tarafından kurulmuş pizzacıdır. Patsy’s de çıtır çıtır incecik hamur pizzalar kurulduğu yıldan beri aynı taş fırında kömür ateşinde pişirilmektedir. Bu ayrıcalıklı restoranda ister İtalyan sıcaklığıyla sizi kucaklayan masalarda oturup uzun ve keyifli bir yemek yiyin, isterseniz de dilim pizzanızı alıp yolunuza devam edin. Tercih sizin. Madem ki pizza dedik seyahat planlarınız arasında New York varsa, ailenin 4. kuşağı tarafından İtalyan sıcaklığıyla sizi kucaklayan Patsy’s’i listenize mutlaka ekleyin.