MASALSI BİR DÜNYAYI KEŞFE ÇIKIN-KAPADOKYA

IMG_9956‘Güzel Atlar Ülkesi’ ya da bildiğimiz adıyla Kapadokya, size masalsı bir dünyanın kapılarını açıyor. Eğer siz de bu efsunlu havayı solumak, hayatın rutinine iki günlük kısa bir mola vermek istiyorsanız, alın yanınıza sevdiğiniz birini ve Kapadokya’ya doğru yola koyulun. 60 milyon yıllık geçmişi olan bu toprakların dünya üzerinde bir eşi benzeri yok. Bu eşsiz coğrafyanın başkahramanı peribacaları yanardağlardan püsküren lavların kuruyan deniz çukurlarını doldurması ile oluşmuş. Siz de bir an önce biletinizi alın ve kendinize doyumsuz bir tatil ısmarlayın.
IMG_0150Kapadokya da görülecek o kadar çok yer yapılacak o kadar çok aktivite var ki… O yüzden belli bir program dahilinde ilerlemenizde fayda var. Gezilecek bölgeler ana hatlarıyla: Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Kocabağ Şarap Evi ve nazar boncuklarıyla meşhur ağacın da yer aldığı Uçhisar, at çiftlikleri ve açık hava müzesi ile ünlü Göreme, sallanan köprü, Paşabağ Rahipler Vadisi, dünyanın ilk ve tek yeratlı seramik müzesi olan ‘Güral Müzesi’nin olduğu Avanos, ‘Üç Güzeller’in, Turasan Şarap Fabrikası’nın ve Asmalı Konak dizinin çekildiği konağı görebileceğiniz Ürgüp. Bu bölgeler arasında yol alırken Ihlara Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Acıgöl gibi yeraltı şehirlerini gezmeyi de ihmal etmemelisiniz.
IMG_9808Kapadokya’da her zevke uygun bir aktivite bulmak mümkün olsa da en çok tercih edilenlerin başında balona binmek geliyor. Fiyatlar biraz pahalı ama gün doğmadan balonla yükselip Peribacaları’nın ardından, güneşin büyüleyici güzellikteki doğuşunu izlemenin keyfi bambaşka. Vadileri bölgenin adına yaraşır şekilde keşfedebileceğiniz at turları, biraz daha adrenalin dolu bir keşif arayanlar için atv turları, seramik veya çömlek yapımı Kapadokya’da yapabileceğiniz diğer aktivitelerden sadece birkaçı. Bu aktiviteler arasında vereceğiniz molalarda ise başta testi kebabı olmak üzere yöreye özgü yemeklerin tadına bakabilir, bölgenin üzümlerinden elde edilen şarapların tadım turlarına katılabilirsiniz.
Ayrıca gittiğiniz yerlerden yerel hediyelikler almayı seviyorsanız halıdan, seramiğe, çömlekten şaraba birçok alternatif Kapadokya’da sizi bekliyor.
IMG_0058Yeni yerler keşfetmek her zaman kendinizi iyi hissettirir. Ne demiş yazar ‘Gezmek yaşamaktır’, siz de yakaladığınız her fırsatta yeni yerler keşfetmek üzere yola koyulun…