‘İÇİ SEYAHAT ÇEKENLERE’

Siz de, Sait Faik gibi ‘‘Seyahatler çekiyor içim’’ diyor, ama euro ve doların malum durumundan dolayı gönlünüzce tatil yapamıyorsanız, rotanızı hem vizesiz gidebileceğiniz hem de küçük bir bütçeyle çok keyifli zaman geçirebileceğiniz Belgrad’a çevirebilirsiniz. Para birimi Dinar olan ülke, Türk Lirası’nın en bereketeli olduğu yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sırbistan’ın başkenti olan şehir aynı zamanda Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yer. Burada nehir kenarında yer alan Savamala Bölgesi’nde romantik bir yürüyüş yapabilir, nehir boyunca sıralanmış kafelerden birinde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Biraz da tarih görelim derseniz Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan ve hala Osmanlı’nın izlerini taşıyan Kalemegdan Bölgesi’ni gezebilir, burada Sava ve Tuna nehirlerinin birleşme noktasını görebilirsiniz.
Belgrad’da yerel bir restoranda keyifli bir akşam yemeği yemek istiyorsanız adresiniz Belgrad’ın en eski kafanası olan ‘?’ olmalı. ‘?’ 1823 yılında inşa edilmiş tarihi bir konakta hizmet veren bir restoran. Yapıldığı yıldan beri sahipleri ve adı bir çok kez değişse de burası hep restoran olarak işletilmiş. Restoranın son sahibi isminin sürekli değişmesine atıfta bulunmak istemiş ve akılda kalıcı bir isim olması adına bu tarihi kafanaya ‘?’ (Question mark) adını vermiş.
Sandalyesinden duvar resimlerine, masalarından menüsüne kadar nostalji kokan bu tarihi kafanada yemeğinize ‘Proja’ denilen mısır ekmeği yanında biberli, patlıcanlı ‘Ajvar’ sos ve acı biberli, havuçlu ‘Ljutenica’ sosu ile keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında ise üzeri bol peynirili ‘Sırp Salatası ve bir nevi polenta diyebileceğimiz ‘Kacamak’ ile devam edebilirsiniz. Ardından, bir Balkan klasiği olan ve yanında tuzlu kaymakla servis edilen ’Cevapcici’yi ısmarlayabilirsiniz. Belki biri de yine yanında tuzlu kaymakla servis edilen ve enfes lezzette bir hamburger olan ‘Pljeskavica’ isteyebilirisiniz. Nasıl olsa yemekler lezzetli fiyatlar uygun… Burada, gecenizi tatlarına ve isimlerine aşina olduğunuz bu şahane Balkan yemekleriyle lezzetlendirirken, bir yandan da güler yüzlü müzisyenler tarafından çalınan Balkan ezgilerinin sıcaklığı ile sarılıp sarmalanacaksınız. Hatta gece ilerledikçe sizi klasikleşmiş Türkçe şarkılarla da şenlendirecek olan bu tecrübeli müzisyenlere istek bile yapabileceğinizi görerek şaşıracaksınız. Bu sıcacık ortamı ve olağanüstü yemekleri ev yapımı Sırp şarapları ya da yerel Sırp birası ile taçlandırabilirsiniz. Gecenin sonunda ise onlara has olan, mevsim meyveleri ile lezzetlendirilmiş hamur tatlısı ve ev yapımı dondurmayı tadarak ‘?’ tan ayrılabilir, kendinizi ummadığınız kadar renkli, capcanlı Belgrad gecelerine atabilirsiniz….