HANYAYI KONYA’YI GÖSTEREN TATLI ‘SFIAKIANES PIE’ – HANYA

IMG_9409Ne gyros, ne musakka ne de başka bir şey. Girit denilince aklıma sadece Hanya’da yemyeşil bir park içindeki tarihi bir köşkte hizmet veren Kipos kafede yediğim ‘Sfiakianes Pie’ geliyor. İlk bakışta sıradan bir ballı hamur tatlısı gibi gözükse de kestiğiniz andaki çıtırtı ve ağızda dağılan peynirli dolgusu ile ilk lokmada insanı kendinen geçiriyor, ‘Sfiakianes Pie’. Dışı bizim bazlamayı andırdan el açması hamur içi ise ’Tiromalama’ dedikleri özel bir beyaz peynir dolgulu bu özel tatlının üzerinde ise yemelere doyamayacağınız adaya özel kekik balı var.
IMG_9419Kipos’un sahibi Vassilis o kadar tatlı bir beyefendi ki, bir yandan bu şahane lezzetleri size tattırıyor bir yandan da köşkün tarihi hakkında bilgiler veriyor. Türk olduğumuzu öğrenince, 1870’li yıllarda inşa edildiği bilinen bu köşkte dönemin Osmanlı Paşalarından olan Rauf Paşa’nın da konakladığını anlatmadan geçmiyor. Kim bilir belki de ‘Hanya’yı Konya’yı görmek’ sözü de Rauf Paşa’dan bize yadigardır. Vassilis tarihle oldukça ilgili hatta Avrupa’daki tarihi kafeleri bir çatı altında toplamayı hedefleyen bir dernek bile kurmuş. Zaten onun tarihe olan bu merakını içeri adım atar atmaz fark ediyorsunuz. Kipos farklı ülkelerden, bizzat Vassilis tarafından seçilmiş antika pazarlarından alınma mobilyalarla dekore edilmiş.
Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in beşinci büyük adası olan, uğruna birçok savaşlar yapılan Girit’in Retimnon, Kandiye gibi birçok büyük şehri olsa da bence en güzeli Hanyaydı. Rüya gibi bir günbatımı izleyebileceğiniz limanı, tarihe tanıklık eden deniz feneri, dar sokakları, rengarenk evleriyle, eğelence ve huzuru bir arada sunan bu liman kentine yolunuz düşerse ‘Public Garden of Chania’nın içinde yer alan Kipos’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Kipos’ta ılık rüzgar kahvenize kuşların cıvıltısı tatlınıza eşlik edecektir. Ben sadece tadına doyamadığım ’Sfiakianes Pie’ı anlatsam da waffle’larının da muhteşem olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bir gün yolunuz düşer de Kipos’a giderseniz umarım Vassilis de orada olur. Onun İngilizce bilmemesine rağmen olağaüstü becerisi ile kurduğu iletşimden ve reçeteleri kendine ait tatlılarından siz de payınızı alırsınız.IMG_9215