“EĞER HAYAL EDEBİLİRSEN, YAPABİLİRSİN” – OHRİD

IMG_2769

‘‘Ben pırıl pırıl bir gemiydim eskiden.
İnanırdım saadetli yolculuklara.
Adalar var zannederdim güneşli, mavi, dertsiz.
Bütün hızımla koşardım dalgalara.
O zaman beni görseydiniz.
Ben pırıl pırıl bir gemiydim eskiden.
Beni o zaman görseydiniz
Siz de gelirdiniz peşimden.’’ Özdemir Asaf

IMG_2662

Geçmişi, çocukluk, gençlik günlerimizi hepimiz özleriz zaman zaman. Ama nedense şu ara daha da büyük bir özlem var geçmişe dair. Belki de çocukken hayat daha toz pembe, daha dertsiz ve hep mutlu olduğu için…
Bir önceki Ohrid yazımda da yazdığım gibi içimde bir türlü anlamlandıramadığım bir Ohrid aşkı orada yaşama isteği var, kim bilir belki de önceki hayatımda orada yaşıyordum.

IMG_2659
Bu seferki Ohrid gezim sırasında beni kendine aşık eden bu güzel gölün kaynağı olan Sv. Neum’a gittim. Oranın güzelliğini anlatmak için kelime bulmak o kadar zor ki benim için. Çünkü öyle bir yer ki Sv. Naum sanki bir anda gerçek dünyadan kopup masal diyarına geçiş yapıyorsunuz. Hani Alice Harikalar Diyarında filminde tavşan kapıdan geçer ve bir anda kendini başka bir alemde bulur ya, işte burası da öyle. Sizi peşinden sürükleyen görünmez bir gizem var sanki o sularda.

IMG_2660
Sv. Naum’a giderseniz eğer, mutlaka sandalla tur yapmalısınız, ancak o zaman anlayabilirsiniz oraya neden bu kadar hayran kaldığımı. Düşünün, tepenizde alabildiğine mavi bir gökyüzü, etrafınız yemyeşil orman tertemiz bir su üzerinde sandalla süzülüyorsunuz.

IMG_2639
O güzelliklerin içinde ağaçların arasında birden minik bir kilise çıkıyor karşınıza. İnanışa göre o kilisede dua etmek birçok derde deva olurmuş. Çocuğu olmayanlar, evlenmek isteyenler ya da hastası olanlar hep gelir burada dua edermiş. Zaten böyle rüya gibi bir atmosferde böyle mucizelerin gerçekleşmesine çok da şaşırmamak lazım.

Bu küçük kilisenin haricinde bahçesinde tavus kuşları olan yürüyerek çıkılan bir kilise daha var. Kilisenin önünde de uçsuz bucaksız bir göl manzarası. Ayrıca göl kenarında bir sürü kafe ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz ufak dükkanlar da var. Kaynak suyu olduğundan olsa gerek suyun sıcaklığı yaz kış hep aynı olurmuş, şuan derecesini tam olarak hatırlamasam da soğuk olduğunu kesin olarak hatırlıyorum.

IMG_2613

Keşke fırsat olsaydı da burada daha çok kalabilseydik ama bundan sonra burayı daha sık ziyaret edeceğime çok eminim. Hatta belki kim bilir, Ohrid’de tam göl kenarında bulduğum hayallerimi süsleyen o güzel ev bir gün benim olur . Hayatıma etrafımda sürekli güler yüzlü insanların olduğu, hayatın insanları yormadığı bu güzel yerde devam ederim. Gerçek olsun ya da olmasın hayal kurmak güzel şey, ne demişler “Hayallerin bittiği yerde hayat da biter” …