ÇİKOLATA AŞKINA: MOUSSE BAR – PARİS

IMG_1118Paris öyle bir şehir ki her köşesinde bir yaşanmışlık, bir tarih, bir lezzet gizli. Sanki her sokak başka bir dünyaya açılıyor. Bu güzel şehrin sokaklarında dolaşırken kendinizi şehrin ritmine kaptırmamanız neredeyse imkansız. Sein Nehri kenarında yürürken Eyfel Kulesi’ni selamlayabilir, Notre Dame Katedralini gezerken Quasimodo’nun hayali gözünüzün önünden geçebilir. Versailles Sarayı’nda bir anda tarihe yolculuk yapabilir, bahçesinde edayla süzülebilirsiniz.
Paris öyle bir şehir ki, hala pek çok köşesinde henüz keşfedilmeyi bekleyen bir sürü dünya olduğuna emin olabilirsiniz. Başta Louvre olmak üzere onlarca müzesiyle size sanatı doruklarda yaşatırken, Champs Eysees’de yürümekse ayrı bir şıklık, ayrı bir zarafettir. Sacre Coer’un gizemini de es geçmeyin derim. Sana bir tepeden baktıp ey Paris demek eminim çok güzel olacaktır. Saint Germain’in popüler kafelerinden birinde oturup yoldan geçenleri izleyerek kahvenizi yudumlamayı ihmal etmeyin. Kısaca Paris’te kendinizi yollara, sokaklara vurun çünkü oralarda keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki…
İşte onlardan bir tanesi de, Paris’in ihtişamlı sokaklarında kaybolmuşken bir anda karşıma çıkan, ‘Bar a mousse aux chocolate’. Burası çikolata severler için tam bir cennet. Fransa’nın önde gelen çikolata markalarından olan ‘Chapon’ bünyesinde açılan bir mus bar. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen, farklı aromalardaki kakao çekirdeklerinden üretilen çikolatalardan yapılan muslar insanın aklını başından alacak türden. Çikolatalı musların tamamında yoğun bir kakao tadı hakim. İçeriğindeki kakao oranı en düşük olan çeşitler %75 ile Madagascar, Ecuador ve Venezuella çikolataları ile yapılanlar. Ecuador ve Gana çikolataları ile hazırlanan muslar ise %100 oranında kakao içeriyor.
Farklı boyutlardaki kaplarda hazırlanan musların her birbirinin damakta bıraktığı aroma farklı. Madagaskar’da erik, vişne ve nane tatları hakimken, Ecuador’da ise gül yaprakları ve kuru meyve aromaları hissediliyor. Damak tadınıza uygun çikolatayı seçtikten sonra üzerini farklı soslar ve parça çikolatalarla ya da meyvelerle de lezzetlendirebilirsiniz.
Siz de bir çikolata aşığıysanız ve yolunuz Paris’e düşerse ‘Bar a mousse aux chocolate’ya mutlaka uğramalı, çikolatanın ve mekanın büyüleyici dünyasına kendinizi bırakmalısınız.